Předsmluvní odpovědnost aneb odpovědnost, o které možná ani nevíte

Snad každý si je vědom existence smluvní odpovědnosti, avšak o existenci předsmluvní odpovědnosti ví jen málokdo. Kořeny předsmluvní odpovědnosti bychom mohli najít již v římském právu. V České republice byla problematika předsmluvní odpovědnosti vnímána již v minulém století, kdy se jednalo o institut nepsaný, tedy v zákoně výslovně neupravený. K výslovnému zakotvení předsmluvní odpovědnosti…

Rozhodovací praxe: Smlouva o smlouvě budoucí o převodu nemovitosti může být platně uzavřena i ústně

Rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 27.5.2022, sp. zn. 33 Cdo 72/2021 „Smlouva o smlouvě budoucí o převodu nemovitosti nemusí mít písemnou formu a může být uzavřena i ústně.“[1] Představte si následující situaci. Chcete si koupit nemovitost. S prodávajícím jste uzavřeli rezervační smlouvu, na jejímž základě pro vás prodávající nemovitost rezervuje. Rezervační…

Rozhodovací praxe: Konec výroby, obchodu a služeb neuvedených v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona ve společenských smlouvách (stanovách) a obchodním rejstříku

Usnesení Nejvyššího soudu České republiky ze dne 12. 5. 2021, sp. zn. 27 Cdo 3549/2020 Je-li ve společenské smlouvě (stanovách) uveden a případně i do obchodního rejstříku zapsán jako předmět podnikání výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona, odporuje tento zápis zákonu a je třeba…

Vyšší práva nad rámec zákoníku práce

Jak už to tak bývá zvykem, úprava českého pracovního práva si napříč historií prošla nemalými proměnami. Není tedy překvapením, že ještě zhruba před 15 lety bylo pracovní právo koncipováno naprosto odlišným způsobem od pracovního práva soudobého. Pracovní právo, potažmo zákoník práce, kterým se tehdejší pracovní vztahy řídily, razilo princip, který…