Aktuality
Novinky účinné od 1.7.2024 v důsledku novely zákona o zaměstnanosti související se zaměstnáváním cizinců
K 1. červenci 2024 nabyla účinnosti novela zákona o zaměstnanosti, která se dotkla zejména právní úpravy týkající se zaměstnávání cizinců. Novela má za cíl ulehčení administrativní zátěže zaměstnavatelů a zjednodušení postupů při vysílání zaměstnanců do ČR ve smyslu směrnice EP a Rady 96/71/ES, o vysílání pracovníků v rámci poskytování služeb. Zde uvádíme nedůležitější změny, které tato novela přinesla.
Rozšíření kategorií osob s volným přístupem na český trh práce
Novelou došlo k rozšíření kategorií osob, které mají nově volný přístup na český trh práce a od kterých není nově vyžadováno získání povolení k zaměstnání, zaměstnanecká karta, karta vnitropodnikově vedeného zaměstnance ani modrá karta.
Podle aktuálního nařízení vlády č. 158/2024 Sb. se tak nadále nevyžaduje pracovní oprávnění od občanů z následujících zemí: Austrálie, USA, Kanada, Japonsko, Jižní Korea, Nový Zéland, Velká Británie, Singapurská republika a Izrael.
Volný vstup na trh práce nezajišťuje cizincům oprávnění k pobytu na území ČR. O pobytové oprávnění je tak stále nezbytné zažádat podle standardních procedur.
Vysílání zaměstnanců do ČR z členských států EU
Novela se dále významně dotkla postupu při vysílání zaměstnanců zaměstnavatelem z jiného členského státu EU k výkonu práce v rámci nadnárodního poskytování služeb na území ČR, který je nadále komplexně upraven v novém ustanovení § 101a zákona o zaměstnanosti.
Od 1.7.2024 mají nově zaměstnavatelé povinnost hlásit takové vyslání zaměstnance na území ČR Státnímu úřadu inspekce práce, nikoli krajské pobočce Úřadu práce, jako tomu bylo doposud.
Oznámení je zapotřebí provést nejpozději v den nástupu vyslaného zaměstnance k výkonu práce na území ČR, přičemž toto oznámení se nově podává výhradně prostřednictvím elektronického formuláře v informačním systému stanoveném Státním úřadem inspekce práce. Navíc se rozšiřuje okruh povinných informací uváděných do tohoto oznámení. Do oznámení se tak uvádí např. datum zahájení vyslání, informace o plánovaném vyslání delším než 12 měsíců, včetně odůvodnění, a jeho předpokládané ukončení. Oznámení dále musí nově specifikovat např. formu vyslání zaměstnance, povahu poskytované služby nebo klasifikaci ekonomické činnosti spolu s údaji o příjemci služby.
Nově je pak zaměstnavatel povinen společně s oznámením předložit kopii dokladů prokazujících existenci pracovněprávního vztahu vyslaného zaměstnance, a je-li v jiném než českém nebo slovenském jazyce, též překlad tohoto dokladu do českého jazyka.
Nadále již však není zaměstnavatel povinen uchovávat kopii těchto dokladů vyslaného zaměstnance na pracovišti.
Oznamovací povinnost zaměstnavatelů v souvislosti se zaměstnáváním cizinců
Zaměstnavatel je povinen nadále plnit své informační povinnosti při zaměstnávání zaměstnanců ze zahraničí podle ust. § 87 a § 88 zákona o zaměstnanosti pouze dálkovým způsobem, a to prostřednictvím datové zprávy do datové schránky Úřadu práce nebo informačním systémem dle vyhlášky MPSV č. 117/2024 Sb., o stanovení elektronické komunikace pro plnění informačních povinností. Pokud není zaměstnavatelem dodržen stanovený formát, obsah a struktura datové zprávy při komunikaci s krajskou pobočkou Úřadu práce, pak se k takovému podání zaměstnavatele nepřihlíží a jeho informační povinnost nebude splněna.
Evidence volných pracovních míst
Novela se dotkla též evidence volných pracovních míst, co do rozsahu evidovaných informací a zavedení lhůty pro vyřazování volných pracovních míst z evidence.
Evidence tak bude nově obsahovat u volného pracovního místa informaci o příslušném kódu vztahujícím se k druhu práce, a to podle skupin Klasifikace zaměstnání (CZ-ISCO).
Krajská pobočka Úřadu práce bude vyřazovat z evidence volná místa po 6 měsících ode dne oznámení zaměstnavatelem anebo pokud nebude zaměstnavatel poskytovat součinnost pro obsazení takového místa, například není-li k zastižení na kontaktní adrese.
Zrušení testu práce pro zaměstnanecké karty
Novelou dochází k zrušení obecné povinnosti absolvovat tzv. test trhu práce i pro zaměstnanecké karty, a dochází v tomto směru ke sjednocení úpravy s modrými kartami. To umožní cizincům žádat o zaměstnaneckou kartu okamžitě po zveřejnění volného místa v centrální evidenci bez toho, aniž by se po dobu 30ti dnů mohly o nahlášenou volnou pozici přednostně ucházet občané EU.
Test trhu práce však může být proveden a stanovena jeho délka příslušnou krajskou pobočkou ÚP v případě vysoké nezaměstnanosti, pokud je dostatek vhodných uchazečů pro danou pracovní pozici.